این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

اخبار


نشست خبری کنگره بین‌المللی اختلالات هماتولوژی و آنکولوژی

مدیر عامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی گفت: 40 درصد مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در دوران نوزادی اتفاق می‌افتد.

 به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی به نقل از آستان نیوز، دکتر رضا سعیدی در نشست خبری کنگره بین‌المللی اختلالات هماتولوژی و آنکولوژی در نوزادان که ظهر امروز با حضور اصحاب رسانه در بیمارستان رضوی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب ابراز کرد: یکی از شاخصه‌های سلامت در هر جامعه‌ای میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال آن کشور است.
وی از نوزادان به عنوان آسیب‌پذیرترین گروه کودکان نام برد و افزود: هر ساله در جهان حدود 10 میلیون کودک زیر پنج سال جان خود را از دست می‌دهند که از این تعداد، حدود چهار میلیون کودک در ماه نخست تولد می‌میرند.
دکتر سعیدی با تأکید بر اینکه بیماری سرطان در نوزادان نادر است، گفت: سرطان‌های خونی، سومین نوع شایع‌ سرطان در نوزادان به شمار می‌رود و به طور عمده عوامل ژنتیکی در بروز سرطان‌های دوران نوزادی و سنین پایین نقش دارند.
وی با بیان اینکه بیماری‌های خونی در دوران نوزادی به ویژه نوزادان نارس متداول است، ادامه داد: تالاسمی‌های نوع آلفا موجب مرگ و میر نوزادان می‌شود.
دبیر علمی کنگره بین‌المللی اختلالات هماتولوژی و آنکولوژی در نوزادان افزود: از ناسازگاری‌های خونی مانند ناسازگاری گروه‌های اصلی یا ABO(بین مادر و نوزاد)، ناسازگاری‌های RH و ناسازگاری‌ گروه‌های فرعی به عنوان دیگر بیماری‌های خونی نوزادان نام برد.
وی ناسازگاری‌های خونی را یکی از علل خطرناک و مهم زردی‌های نوزادی دانست و تصریح کرد: نباید از روش‌های درمانی طب سنتی مانند حجامت پشت گوش، برای درمان بیماری زردی نوزادان استفاده کرد، زیرا زردی‌های نوزادی علل مختلف دارد و درمان زردی ناشی از ناسازگاری‌های خونی بسیار خطرناک است و باید با روش درمانی اصلی آن درمان شود.
دکتر سعیدی با بیان اینکه میزگردهایی با محوریت بیماری‌های تالاسمی و هموفیلی در این کنگره برپا خواهد شد، گفت: همچنین با همکاری حدود 20 نفر از استادان کتابی با عنوان «بیماری‌های خونی، سرطان و بدخیمی‌ها در نوزادان» در قالب تألیف و ترجمه، تدوین شده است که در زمان برگزاری کنگره بین علاقه‌مندان توزیع خواهد شد.
 

افزایش سالانه صد هزار نفر به جمعیت سرطانی کشور
مدیر عامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی از سرطان به عنوان عامل 13 درصد مرگ و میرهای دنیا بر مبنای آمارهای سازمان بهداشت جهانی نام برد و تصریح کرد: در ایران سالانه بیش از صد هزار نفر به جمعیت سرطانی‌‌های کشور اضافه می‌شود و سالانه شاهد حدود 30 هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور هستیم.
وی سرطان زیر 15 سال، را سرطان کودکان دانست و گفت: از بین آمار صد هزار نفری که سالانه در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند، بیش از دو هزار و 500 نفر آن متعلق به گروه کودکان است.
این فوق تخصص نوزادان با اشاره به اینکه سرطان‌های خون، مغز و غدد لنفاوی، شایع‌ترین سرطان‌های کودکان به شمار می‌روند، ابراز کرد: تنها یک درصد سرطان‌های گروه کودکان در دوران نوزادی اتفاق می‌افتد.
وی با بیان اینکه طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی، به ازای هر یک میلیون نوزادی که متولد می‌شود، حدود 27 نوزاد به سرطان مبتلا می‌شوند، ادامه داد: اگر نوزادی دچار تومور بدخیم شود، متأسفانه روش‌های درمانی خوبی ندارد و موجب مرگ و میر و عوارض بسیار در نوزاد می‌شود.
دکتر سعیدی با تأکید بر اینکه حدود 25 میهمان خارجی از کشور‌هایی مانند عراق در کنگره بین‌المللی اختلالات هماتولوژی و آنکولوژی در نوزادان شرکت خواهند کرد، تصریح کرد: امیدواریم برگزاری این کنگره‌ها به افزایش ارتباطات علمی ایران با سایر کشورها و معرفی توانمندی‌های ایران اسلامی به دیگر کشورها کمک کند.
معرفی برخی خدمات و اقدامات بیمارستان فوق تخصصی رضوی در طول سال 1396 و تشریح برنامه‌های جانبی کنگره بین‌المللی اختلالات هماتولوژی و آنکولوژی در نوزادان، از دیگر مباحثی است که در این نشست خبری عنوان شد.
گفتنی است، این کنگره به عنوان نخستین کنگره بین‌المللی اختلالات هماتولوژی و آنکولوژی در نوزادان استان خراسان رضوی، با حضور متخصصان داخلی و خارجی، در روزهای پنجم و ششم اردیبهشت 1397، در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار خواهد شد.

پیام خود را ارسال فرمایید

مطمئن شوید فیلد های (*) دار تکمیل شود.

Confirmation Code